A szeretet kivlsga
A szeretet kivlsga Szent Plnl (1Kor 13,1–13)
Szt. Pl leveleinek, st az egsz jszvetsgnek egyik legszebb rsze a Korinthusiaknak rt levlnek az a rszlete, amelyet szeretet himnusznak nevezzk. A szeretet (agap) jelentse nem csupn emberi-etikai tkletessg, hanem eredenden isteni adomny Szt. Pl hasznlatban. Ezrt a teolgia az isteni ernyek kz sorolja. Lnyege, hogy Istent nmagrt szeressk, felebartainkat s nmagunkat pedig Istenrt. Ennek megfelelen a szeretet himnuszban hol az istenszeretetrl, hol a felebarti szeretetrl van sz, nha pedig egytt szerepel mind a kett.
A bevezetsben Szt. Pl apostol buzdtja a korinthusiakat, hogy trekedjenek rendkvli lelki adomnyokra (karizmkra), annak ellenre, hogy ilyen adomnyokban kevesen rszeslnek. Felhvja azonban figyelmket a vallsi letnek egy mg kivlbb tjra, amelyen mindenki jrhat, s ezt a kivlbb utat akarja megmutatni nekik a szeretet himnuszban. A keresztsg szentsge ltal minden hv rszesl a Szent Hromsggal val kzssgben, amely maga a megszentel kegyelem, s rszesl a Szent Llek lelki ajndkaiban, adomnyaiban, termszetfeletti ernyekben. m a Szent Llek ezeken kvl rendkvli lelki adomnyokat is raszt a kivlasztottak lelkbe. Ezek elssorban az Egyhz kzssgnek javra adatnak, mint pldul az Egyhz isteni eredetnek tanstsra, a keresztny hit elterjesztsre, vagy a hvek lelki javra. Az els keresztnyek idejben ezek a kegyelmek bsgesen radtak, ksbb az Egyhz megersdsvel ritkbbak lettek, de soha nem szntek meg teljesen.
A rvid bevezets utn az apostol kifejti a szeretet szksgessgt, majd kivl tulajdonsgt s vgl a szeretet rk maradandsgt.
Szent Pl hrom szakaszban (13,1–3) felsorolja a klnfle rendkvli adomnyokat (karizmkat) s hromszoros felptsben tantja, hogy a legkivlbb lelki adomnyok, s mg a hsies ernygyakorlatok rtke is krdses, ha hinyzik bellk a szeretet: „Ha szeretet nincs bennem…”
Elszr a nyelvek adomnyt emlti az apostol, amelyet felteheten tlbecsltek Korinthusban. A Bibliban lertak alapjn a nyelvek adomnya (glosszolalia) a misztikus imdsg egy fajtja s termszetfeletti eksztzis sorn sokszor rthetetlen szavakban s felkiltsokban nyilvnul meg. Az Apostolok Cselekedeteiben tbbszr olvassuk, hogy a Szent Llek amikor betlttte a hveket, pl. ppen a megtrt pogny keresztnyeket, azok eksztatikus beszdben magasztaltk Istent (ApCsel 10,46 s 19,6). Ez a jelensg azonban nem azonos a sokfle nyelveken val beszls csodjval, ami az els Pnksd napjn trtnt (ApCsel 2,1–13). „Az angyalok nyelvn” sznoki fokozsa a gondolatnak. Szent Pl megllaptja, hogy szeretet nlkl mg az ilyen termszetfltti eksztzisban kimondott szavak is csak llektelen mechanikus hangok „csak zeng rc”, azaz rchangszer hangja.
Amit a nyelvek adomnyval kapcsolatban llaptott meg az apostol, az ppen gy rvnyes egyb karizmkra is mint amilyenek pldul a proftl tehetsg. Olyan tnyek, esemnyek elre hirdetse, amelyeket termszetes sszel nem tudhatunk elre. Vagy pldul a tuds adomnya: olyan igazsgok megismerse s kzlse, amelyek termszetfltti megvilgostsbl, kinyilatkoztatsbl addnak. Ilyen a hit adomnya is, amellyel egytt addhat a csodatevs kpessge (v. Mt 21,21). Mg olyan rendkvli kitntet isteni adomnyok birtokban sem nlklzhet a szeretet.
Ami rvnyes a karizmkra ugyangy rvnyes egyes rendkvli ernygyakorlatokra is, mint pldul, ha valaki egsz vagyont sztosztan a szegnyeknek, vagy vllaln a legfjdalmasabb vrtansgot, a tzhallt. A felsorolt ernygyakorlatok nmagukban a legrtkesebbek s tkletesek, de a hv ember mg a hsies teljestmnyekkel is csak akkor lehet nmagnak s msoknak a javra, ha lelkt eltlti a mindent tfog szeretet, ha ez irnytja t minden cselekedetben. Klnben a legnagyobb ldozattal s nmegtagadssal jr erny sem hasznl semmit.
Szt. Pl apostol miutn rmutatott a szeretet szksgessgre, a kvetkez versekben (13,4–7) a szeretet kivl tulajdonsgaira vilgit r. E pr versnek puszta elolvassa is elg annak felismershez, hogy a szeretet kivlsga mr ltalnossgban is megmutatkozik. Gyakorlatilag ugyanis a szeretet az ember teljes letre, sszes letkrlmnyeire, s ezek kzepette szablyozza cselekedeteit. Akiben megvan a szeretet, az gy cselekszik, ahogyan az apostol itt a szeretetnek a tevkenysgt 15 ksr jelz s ige segtsgvel lerja. Nagyon valszn, hogy a szeretet nhny tulajdonsgt az apostol a korinthusi egyhzkzsg visszs llapotra val tekintettel emelte ki. gy pldul valsznen a pogny brsgok eltt folytatott pereskeds ellen, a prtoskods szellem ellen, a nk szabadossga ellen irnyulnak a kvetkez kittelek: a szeretet trelmes, nem fltkeny, nem ggskdik, haragra nem gerjed. Szent Pl a helyi adottsgoktl fggetlenl, ltalnossgban is fejtegeti a szeretet tulajdonsgait: „Nem fltkeny”, mert homlokegyenest ellenkezik a szeretettel, ha valaki irigykedik felebartjra, annak elnye vagy java miatt. „Nem gondol rosszat”, a grg szveg alapjn gy is rtelmezhet, hogy nem rja fel az elszenvedett rosszat vagy krt. „Nem rl a gonoszsgnak”, tudniillik a msokat rt rossznak vagy krnak. Vagy pedig: nem rl, ha ltja, hogy msok gonoszat cselekszenek. „Mindent eltr”: a grg ige azt is jelenti: befed. Vagyis msok bneit befdi, nem tartja szmon, nem rzi emlkezetben.
A szeretetnek az a tevkenysge, hogy „mindent elhisz s reml”, nincs sszefggsben a kt msik teolgiai ernnyel, a hittel s a remnnyel. A kifejezs a felebarttal szemben olyan magatartst dicsr, amely mentes a gyanakvstl, a bizalmatlansgtl, s ppen ellenkezleg: nemes bizakodssal a j gyzelmt vrja. Ezrt msok szavait s tetteit a jsg szempontjbl fogja fel s fogadja el.
A szeretet himnusznak harmadik, befejez rszben Szent Pl apostol kifejti a szeretet rkk val megmaradst. Miutn a szeretetet sszehasonltja a karizmkkal, megllaptja, hogy egyedl a szeretet rendelkezik azzal a kivltsggal, hogy a tlvilgi beteljesedskor tovbbra is fennll, termszetesen a beteljeseds tkletes mdjn. Ez klnbzteti meg a szeretetet a proftls, a nyelvek adomnya s a tuds rendkvli lelki adomnyaitl, amelyek rendeltetse csak a fldi let idejre szl, azutn „megsznik, elhallgat, elenyszik”. Tovbbi klnbsget jell meg abban, hogy a karizmk a termszetfltti igazsgnak csak egy rszt, tredkt kpesek megragadni s kzlni, mg a szeretet trgya Isten a maga teljessgben.
„Amikor azonban eljn az, ami tkletes”, vagyis a termszetfeletti vilg megismerse, amely az dvzltek osztlyrsze s jutalma, akkor „vget r az ami tredkes”. Megsznik a misztriumok jelenlegi tkletlen ismerete, amelyet a prftls s tuds karizmja ltal brunk. A „tredkes” s „tkletes” kztti klnbsget az apostol ketts hasonlattal vilgtja meg. A fldi letben elrhet termszetfeletti ismeret gy viszonylik az dvzltek tkletes ismerethez, mint a gyermekkor gondolkodsa, beszde, viselkedse a felntt emberhez, vagy mint a fmtkrben lthat homlyos kp a kzvetlen s tiszta ltshoz.
A fldi let folyamn „tkrben s homlyosan” ltjuk Istent s a termszetfltti dolgokat. A hasonlat alapjul az akkori fmbl kszlt tkrk szolglnak, amelyek homlyos kpet mutattak. Arrl van teht sz, hogy a mostani isten-megismersnk csak kzvetett, hinyos, homlyos, tele rejtllyel s titokkal, s ezt Szent Pl gy mondja: tredkes. Csak a tlvilg hoz majd kzvetlen, tkletes megismerst, kp s hasonlat nlklit, amely olyan lesz, mint amikor szemtl szembe, sznrl-sznre ltunk. Az dvzltek olyan tkletesen ismerik Istent, ahogyan k maguk rktl fogva Isten kivlasztsban rszeslnek. Isten kzvetlen ltsnak magtl rtetd kvetkezmnye lesz az, amit az apostol ksbb mond ki, – hogy az Isten irnti szeretet rkre fennmarad. A szeretet teht valban fellmlja az sszes rendkvli lelki adomnyokat.
A szeretet nemcsak a karizmkat mlja fell, hanem a msik kt teolgiai ernyt is. „Most azonban”, vagyis a fldi let folyamn, ha meg is sznnek a rendkvli lelki adomnyok, amelyekben amgy sem rszesl mindenki, s nem is szksgesek mindenkor, de felttlenl „megmarad a hit a remny s a szeretet, ez a hrom”. Vagyis a hrom theolgiai erny szksges s maradand adomnya minden hvnek. Ezek nlkl nem rhet el az dvssg. „De kzttk legnagyobb a szeretet”, mgpedig azrt, mert termszetnl fogva a mennyei boldogsgban is rkre megmarad, mg a hit tmegy Isten kzvetlen szemllsbe, a remny pedig beteljesedik Isten rk brsban.
|